/
Altana ogrodowa – zrób to sam
Facebook
Twitter
LinkedIn

Altana ogrodowa – zrób to sam

spis treści

 

Altana ogrodowa – inspiracje do Twojego ogrodu i nie tylko

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowe altany ogrodowe lub żadna z nich nie podoba Ci się na tyle, byś mógł postawić ją w swoim ogrodzie, zrób to sam. Altanki ogrodowe sprawdzą się przy spotkaniach ze znajomymi oraz jako zewnętrzna jadalnia. Zapewnią wyjątkowy klimat, siedziska, a w niektórych wersjach także palenisko. Nowoczesne altany ogrodowe nie muszą przybierać klasycznej formy zbliżonej do drewnianego domu. Obecnie wielokątne altany ogrodowe to nie jedyna opcja – popularne stają się konstrukcje kwadratowe lub prostokątne. To, jaki rodzaj wybrać, poza punktami wymienionymi powyżej, zależy przede wszystkim od Twojego gustu.

Decydując się na altankę w ogrodzie, trzeba wiedzieć, że można wybierać spośród kilku rodzajów konstrukcji. To, jaka ostatecznie zostanie zbudowana zależy od stylu ogrodu, domu oraz dostępnego miejsca. Altanki ogrodowe mają to do siebie, że czas spędzamy w nich nie tylko w dzień. Letnie wieczory sprzyjają grillowaniu i spotkaniom z przyjaciółmi, dlatego ważne jest, by konstrukcję odpowiednio oświetlić. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć, bo za pomocą światła można stworzyć niezwykle klimatyczne miejsce spotkań w swoim ogrodzie. Obok altanki można posadzić też pięknie kwitnące byliny np. liliowce, rudbekie, szałwie omszone, krwawniki pospolite, tawułki Arendsa, jeżówki purpurowe, liatry kłosowe, czy lobelie szkarłatne.

Jeśli altana jest budowana przed oprawą ogrodową, można to łatwo rozwiązać, prowadząc przewody pod przyszły trawnik, aby nie były widoczne. Z drugiej strony, gdy altana zostanie umieszczona w już zaaranżowanym ogrodzie, istnieje kilka sposobów na jej oświetlenie. Najpierw możesz wykonać połączenie od góry lub użyć przedłużaczy, aby włączyć światło tylko na czas spotkania. Innym sposobem jest zainstalowanie agregatu prądotwórczego do użytku w razie potrzeby.

Domki działkowe są doskonale oświetlone lampami podwieszonymi pod sufitem. Zapewniają odpowiednią jasność, a także nadają klimat. Warto pamiętać o umieszczeniu lampy również przy wejściu do altany. Do wyboru jest wiele rodzajów lamp zewnętrznych do altan, dzięki czemu łatwo dopasować konstrukcję do takiej, która najlepiej pasuje do stylu, w jakim jest utrzymywana.

Przestrzeń ta może być wygodna również dla artystów, którzy np. uwielbiają tworzyć obrazy na świeżym powietrzu. Kolejna kwestia to umiejscowienie altany w ogrodzie.

Można zaplanować ją w już istniejącym, najlepiej jednak zaprojektować ją na etapie przygotowywania ogrodu i wytyczania ścieżek. Tworząc projekt trzeba wziąć pod uwagę przepisydotyczące odległości budowli od granicy działki oraz maksymalne wymiary altanki, przy których nie będzie konieczne pozyskiwanie pozwolenia na budowę. Altany ogrodowe przydatne są także, gdy sezon letni dobiega końca, ponieważ mogą sprawdzić się jako wiata ogrodowa, w której znajdą miejsce meble i narzędzia ogrodowe podczas zimy, dzięki czemu zachowają one imponującą żywotność.

Planując umiejscowienie altany, warto wziąć pod uwagę widok, jaki będzie się z niej roztaczał. Najlepiej, jeśli siedząca w altanie osoba zobaczy kwiaty i zieleń. Od strony, od której mogą patrzeć sąsiedzi, warto zaaranżować ażurową ścianę lub zasłonki, których można użyć w razie potrzeby. Sprawdzą się także jako żagiel przeciwsłoneczny i ochrona przed owadami. Tutaj dobrym pomysłem jest także altana ogrodowa z moskitierą. Oświetlenie solarne to ciekawe rozwiązanie, które często wyposażone jest w nowoczesne altany ogrodowe. Nie wymaga instalacji, kopania trawnika ani przeciągania przewodów i przedłużaczy. Lampy tego typu dają jednak mniej światła niż lampy klasyczne. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią jasność, lepiej wyposażyć drewniane domy na działkę i altany w co najmniej kilka źródeł światła.

Podsumowując, choć altanki ogrodowe same w sobie stanowią ciekawą ozdobę, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo je upiększyć. Tutaj, podobnie jak na etapie tworzenia projektu, ważne jest, aby dekoracje dopasować stylistycznie do całego ogrodu, domu i samej altany. Niezależnie od tego, czy dekorowana ma być wiata, czy domek, warto zadbać o estetykę i spójność.

Jakie wymiary powinna mieć Twoja altana ogrodowa – robimy projekt!

Postanowione – na działce stanie altana. Zanim jednak będzie można rozpocząć prace nad jej budową, trzeba zadbać o projekt altany. Można go kupić lub stworzyć samodzielnie. Wbrew pozorom altanki ogrodowe, jako konstrukcje lekkie, nie są trudne w zaprojektowaniu. Wystarczy trochę sprytu i ciekawy pomysł.

Projekt jest podstawą, o którą musisz zadbać, zanim zabierzesz się za realizację. Dobrze wykonany projekt daje pewność, że wszystko zostało przemyślane, rozrysowane i rozplanowane.

Najprostsze mogą nie mieć wcale ścian albo są one obniżone, ażurowe. W altanie ogrodowej spędzamy czas, gdy jest ciepło i ładna pogoda, więc nie musimy wstawiać pełnych ścian, które ograniczą nam widok. W altanie chcemy oddychać pełną piersią, czuć powiew wiatru na skórze. Ażurowe ścianki w postaci kratownicy mogą zostać obsadzone roślinami pnącymi, np. wiciokrzewem, milinem, winobluszczem. Po pewnym czasie altana się zazieleni, a może także pokryć się kwiatami. Jeśli w altanie ogrodowej będziemy pracować, np. przygotowywać sadzonki, przesadzać kwiaty, można zbudować altanę ze ścianami przeszklonymi albo utworzonymi ze składanych drzwi. W razie potrzeby ochronią nas przed wiatrem i niepogodą.

Projekt altanki ogrodowej powinien przewidywać, czy planowana jest duża altana, w której będziesz mógł urządzać letnie przyjęcia, czy może niewielka konstrukcja. Zanim zdecydujemy się na wybór altany ogrodowej, warto dostosować jej stylistykę do projektu domu na działce. Altany drewniane najczęściej powstają w ogrodach, ale niektórzy budują również metalowe lub murowane domki ogrodowe. Trudno dokładnie określić, ile kosztuje altana ogrodowa, ponieważ zależy to od wielkości, rodzaju materiału, jakości wykończenia i wyposażenia obiektu.

Cena materiałów obejmuje również koszty transportu, opcjonalne materiały do podbudowy oraz dodatkowe ręce do pracy. Wszystko zależy również od tego, czy chcesz kupić gotową altanę ogrodową, czy samodzielnie zrobić namiot ogrodowy. Budując samodzielnie drewnianą altanę z zakupionych surowców, możesz zbudować solidniejszy obiekt. Altana ogrodowa jest otwartym obiektem zapewniającym schronienie przed słońcem i deszczem, architektura ogrodowa będąca miejscem spotkań rodzinnych i kinderbali w ogrodzie. Altana ogrodowa ma dach, opcjonalnie również podłogę, ścianki, maty osłonowe, choć częściowo osłaniające od wiatru czy słońca. Altana ogrodowa nie musi i z reguły nie ma drzwi i okien. Może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry.

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jak wkomponować ją w ogród. Powinna pasować stylem do otoczenia – nie tylko samego ogrodu, ale także domu. Jeśli budynek jest drewniany lub ma drewniane elementy, w projekcie altany warto uwzględnić ten materiał. Drewniana altanka sprawdzi się w sytuacji, gdy z różnych względów nie możesz lub nie chcesz budować altany murowanej. Nowoczesne altany ogrodowe drewniane najczęściej buduje się z desek sosnowych lub świerkowych, gdyż są łatwo dostępne i niedrogie. Nie jest to materiał cechujący się wyjątkową trwałością, ale przy odpowiedniej pielęgnacji, przetrwa wiele lat. Ciekawym sposobem na utrzymanie architektonicznej spójności jest wykonanie słupów z surowców, z których wykonana jest elewacja domu, na przykład drewna lub kamienia. Zastanów się, jaki kształt altanki będzie pasował do Twojego ogrodu. Na etapie projektowania zadecyduj również o pokryciu dachowym. Gont drewniany podkreśli tradycyjny, klasyczny charakter posesji, dachówka ceramiczna z kolei pozwoli dopasować estetykę domku do architektury budynku. Nowoczesna altany ogrodowe także mogą być klimatyczne. To nie tylko innowacyjna forma, ale także materiały. Obecnie altany ogrodowe coraz częściej buduje się nie z drewna czy metalu, ale z desek włóknocementowych. Jest to materiał łatwy z utrzymaniu i czyszczeniu, daje także szerokie możliwości aranżacyjne. Można je łączyć z innymi materiałami, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt. Altany ogrodowe nowoczesne są również łatwe w montażu i nie wymagają wizyty fachowców.

Po zakończeniu wszystkich prac nadchodzi najprzyjemniejszy moment: dekoracja wnętrz. Na pewno warto zastanowić się nad trwałymi meblami, oświetleniem, miejscem na grilla, czy wędzarnią ogrodową. Mała architektura może też urozmaicić najbliższe otoczenie, a place zabaw, narzędzia, oczka wodne czy nawet donice to doskonałe elementy architektury ogrodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *