/
Nowoczesny ogród warzywny
Facebook
Twitter
LinkedIn

Nowoczesny ogród warzywny

spis treści

Ogród warzywny – inspiracje dla Ciebie.

Każdy właściciel domu z kawałkiem ogrodu marzy o przydomowym ogródku warzywnym. Aby dobrze zaplanować swój nowoczesny ogród warzywny, należy pamiętać o znalezieniu idealnego miejsca na projekt ogrodu warzywnego. Ogród warzywny wcale nie musi być nudny i przypominać hurtowej plantacji. Odrobina pomysłowości i kilka odziedziczonych bądź kupionych na pchlim targu staroci ogrodowych załatwią sprawę i w mgnieniu oka wyczarujemy uroczy tajemniczy zakątek. Wykonanie nawet niewielkiej przestrzeni pod uprawę warzyw i ziół należy zacząć od wybrania najlepszego miejsca w ogrodzie. Miejsce na nowoczesny ogród warzywny musi być odpowiednio nasłonecznione i mieć dobrej jakości glebę.

Najlepiej, aby ogród warzywny znajdował się od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Dobrze jest znaleźć przestrzeń, w której słońce nie jest ograniczone innymi wysokimi drzewami lub krzewami lub budynkami gospodarczymi. Wskazane jest, aby nowoczesny ogród warzywny był jak najdalej od drogi. Najlepiej w zacisznym miejscu z dala od rekreacyjnej części naszego ogrodu.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na źródło wody, bezpośredni dostęp do wody będzie kluczowy przy uprawie naszego małego ogródka warzywnego. Zapewne wielu z nas, mając nawet mały ogródek, chciałoby stworzyć miejsce do uprawy własnych warzyw. Spójrzmy prawdzie w oczy, nic nie jest tak przyjemne jak uprawa rzodkiewki, sałaty czy czerwonego pomidora „własnymi rękami”. W Internecie jest mnóstwo inspiracji na ogródek warzywny w wielu kształtach, formach, z różnych materiałów.

Założenie takiego ogrodu nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować i mieć na to ciekawy pomysł. Modny ogród warzywny to ten, który koresponduje ze stylem całego ogrodu i jest funkcjonalny. Może być zaprojektowany tradycyjnie, w formie grządek, albo wyniesionych rabat, czyli oddzielnych skrzyń. Modny warzywnik to ta strefa w ogrodzie, która wygląda równie estetycznie, jak część reprezentacyjna. Najlepszym rozwiązaniem będzie ogród w nasłonecznionym miejscu – sprawi, że nasze plony będą szybko rosły i będą gotowe do zbiorów w krótkim czasie.

Dobierając warzywa i zioła do naszego ogrodu musimy zwrócić uwagę na ich preferencje co do miejsca uprawy i co do sąsiadujących z daną rośliną warzyw lub ziół. Jeżeli źle dobierzemy zioła i warzywa zbiory mogą okazać się niezadowalające. Rośliny i warzywa cieniolubne możemy posadzić w towarzystwie wyższych roślin pnących. Dla roślin wieloletnich wyznaczymy osobne miejsca, aby nie wykopać ich lub uszkodzić podczas nawożenia i skopywania ogródka. Pilnujmy zaleceń producentów nasion, unikajmy sytuacji zbyt gęstego wysiania roślin, ponieważ osłabia to ich wzrost.

Za rzadkie posianie może spowodować to, że między warzywami wyrosną w dużej ilości chwasty. Płodozmian pozwala nam uniknąć sadzenia na tym samym stanowisku warzyw i ziół z jednej rodziny. Należy dobrze zaplanować uprawy na co najmniej kilka lat wprzód. Pomoże nam to uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i rozwoju chwastów.

Gleba powinna być żyzna i nawożona m.in. z obornikiem lub kompostem. Jeśli chodzi o warzywa, warto wybrać te dobrze nam znane, takie jak rzodkiewka, sałata, marchew, cebula, burak czy pomidor. Wszystkie wymienione, z wyjątkiem pomidorów, są odporne na zimno, więc można je wysiewać i sadzić nawet w kwietniu. Za rzadkie posianie może spowodować to, że między warzywami wyrosną w dużej ilości chwasty. Płodozmian pozwala nam uniknąć sadzenia na tym samym stanowisku warzyw i ziół z jednej rodziny. Należy dobrze zaplanować uprawy na co najmniej kilka lat wprzód.

Ogród można wzbogacić ziołami takimi jak bazylia, mięta, tymianek, rozmaryn czy majeranek. Jeśli wasz ogród zaaranżowany jest w stylu industrialnym, doskonałym wyborem są donice. Co więcej, panuje także pełna dowolność co do kształtu pojemników.

Nowoczesny ogród warzywny to sama radość czerpana z samodzielnie wyhodowanych, zdrowych i pozbawionych chemii warzyw. Może stać się jednak czymś więcej, czymś na wzór ogrodu kwiatowego. Postawmy stolik i krzesła, a okaże się wspaniałym miejscem idealnym do delektowania się poranną kawą bądź popołudniowym spotkaniem z przyjaciółmi lub rodziną.

Nowoczesny warzywnik – jak się za niego zabrać?

Smaczne, świeże, pozbawione chemikaliów i sztucznych nawozów – warzywa z własnego ogrodu – któż nie chciałby ich używać do przygotowywania domowych obiadów? Wiele spośród osób, które mają kawałek działki sadzi w ogródku kwiatki czy drzewka owocowe jak ognia unikając warzywniaka. Tymczasem, pomysł na ogród warzywny jest niezwykle prosty. Wcale nie trzeba mieć ogromnego doświadczenia ogrodniczego aby zaplanować i zrealizować swój warzywnik. Nowoczesny warzywnik wyróżnia się jeszcze jedną cechą: pielęgnacja roślin nie powinna być zbyt wyczerpująca i czasochłonna. Pojawia się coraz więcej odmian odporniejszych na aataki szkodników. Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. Chodzi nie tylko o spożywanie roślin bio, eco i organic – należy je również wyprodukować. Nie trzeba spędzać po kilka godzin w tunelu foliowym, wystarczy pamiętać o podstawowych zabiegach ogrodniczych, a obfity plon pojawi się kilka tygodni po posadzeniu.

Wybierając warzywa i zioła do naszego ogrodu musimy zwracać uwagę na ich preferencje dotyczące miejsca uprawy oraz warzyw czy ziół sąsiadujących z rośliną. Jeśli dobierzemy niewłaściwe zioła i warzywa, zbiory mogą okazać się niezadowalające. Cieniste rośliny i warzywa można sadzić w towarzystwie wyższych pnączy.

Każde działanie, aby przyniosło określony skutek, musi zostać odpowiednio zaplanowane. Chcąc założyć warzywny ogródek trzeba się w pierwszej kolejności zastanowić jak duży obszar zostanie pod ten ogródek przeznaczony. Gdy już się będzie wiedziało, ile grządek można wyznaczyć, to przyjdzie czas na kolejny etap planowania, czyli wybór roślin, jakie będą na grządkach rosły. Niektóre rośliny nie powinny być sadzone zbyt blisko siebie, gdyż wzajemnie niekorzystnie wpływają na swój wzrost. Jeżeli już rośliny zostaną wybrane, to nie pozostanie nic innego jak tylko je zasadzić, a następnie odpowiednio pielęgnować czekając aż wydadzą obfite plony. Każdy ogrodnik, który marzy o tym aby doczekać takich obfitych plonów ze swojego warzywnego ogródka, powinien przed posadzeniem roślin odpowiednio przygotować glebę.

Dla bylin wyznaczymy osobne miejsca, aby ich nie wykopać ani nie uszkodzić podczas nawożenia i przekopywania ogrodu. Należy stosować się do zaleceń producentów nasion, unikać sytuacji zbyt gęstego wysiewu roślin, gdyż osłabia to ich wzrost. Jeśli siejesz zbyt rzadko, może to spowodować duży wzrost chwastów wśród warzyw. Płodozmian pozwala nam uniknąć sadzenia warzyw i ziół z jednej rodziny na tym samym stanowisku. Plony należy dobrze planować z co najmniej kilkuletnim wyprzedzeniem. Pomoże nam to uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i rozwoju chwastów. Nie zapominajmy o fenomenie allelopatii – czyli dobrego sąsiedztwa roślin. Interakcja roślin ze sobą ma zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki. Grecka allelopatia oznacza ból stawów. Odpowiednie sąsiedztwo roślin pomoże naturalnie chronić je przed bakteriami i grzybami. Przykładami szkodliwych skutków są koper na marchew, cebula na fasolę, fasola na buraki czy kapustę. Większość roślin nie toleruje w swoim sąsiedztwie akacji i orzecha włoskiego. Rośliny zwiększające ich wzrost to seler i pomidor, marchew i fasola, kalarepa oraz buraki i marchew. Natomiast walory smakowe warzyw wzmacniają się, gdy sadzimy je w takich parach: pietruszka i pomidor, rukiew wodna i rzodkiew, koperek i cebula. Sezon na sadzenie warzyw w ogródku trwa od marca do maja. W zależności od tego na jakie rośliny padł wybór, będzie się je sadziło o innych porach. Rośliny sadzi się na odpowiednio przygotowanych grządkach. Należy pamiętać o tym, aby optymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Rośliny nie mogą być posadzone jednak zbyt ciasno, gdyż wówczas będą rywalizować ze sobą o dostęp do promieni słonecznych i zbiory mogą okazać się nie nazbyt obfite.

W małym ogrodzie, na balkonie lub tarasie warzywa można uprawiać w donicach oraz tworzyć z nich oryginalne mini-kompozycje. Kluczem do sukcesu jest dobranie do siebie gatunków o podobnych wymaganiach w stosunku do stanowiska i podłoża oraz podobnej sile wzrostu, aby wzajemnie się nie zagłuszały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *