/
Nowoczesny ogród
Facebook
Twitter
LinkedIn

Nowoczesny ogród

spis treści

Trawy w ogrodzie nowoczesnym

Trawa w ogrodzie nowoczesnym będzie wyglądać imponująco. Pod koniec lata, kiedy kwiaty powoli zaczynają więdnąć, trawy pokazują swoje piękno w całej okazałości. Jak wybrać trawy pod nowoczesny ogród, aby wyglądały imponująco? Nowoczesny ogród charakteryzuje się ładnymi trawami. Jak wybrać odpowiednie trawy wieloletnie do ogrodu, aby stworzyć ciekawą kompozycję? Zastanów się nad miejscem posadzenia wybranego gatunku. Najwyższe trawy ozdobne, które dorastają do prawie trzech metrów wysokości, stanowią dobre tło dla innych odmian. Możesz je posadzić przy pergoli, drewnianym lub kamiennym ogrodzeniu, a także przy ścianie domu. Jeśli chcesz stworzyć ciekawe zestawienie, posadź jedną-dwie kępy lub wybierz więcej gatunków – dwu- i trzymetrowe trawy położone obok siebie będą oryginalnym tłem dla pozostałych roślin.

Trawy ozdobne należą do grupy roślin „modnych”, które znajdują zastosowanie w każdym ogrodzie. W zależności od gatunku dobrze pasują do ogrodów wiejskich, angielskich, orientalnych lub formalnych. To niezwykłe rośliny .W ogrodach i na tarasach coraz częściej stosuje się rośliny ozdobne, które nie wymagają zbyt wiele uwagi. Trawy ozdobne to idealne rozwiązanie na ogród nowoczesny, do wypełnienia małych i większych przestrzeni. Choć znane od dawna, wracają do naszych ogrodów w nowym wydaniu. Bogactwo gatunków i odmian pozwala na tworzenie oryginalnych, niebanalnych kompozycji – i to nie tylko w odcieniach zieleni. Trawy ozdobne znajdują szerokie zastosowanie w ogrodzie – poza następującymi – mogą również ozdobić wrzosowiska, tereny pod okapami drzew i skarpy. Ponadto często wykorzystuje się je do suchych bukietów i kompozycji florystycznych. Zależy to od wyglądu, wzrostu i wymagań danego gatunku traw. Każdy jest w stanie znaleźć gatunki, które idealnie wpasują się w nasz wymarzony ogród nowoczesny. W uprawie traw najważniejszy jest dobór odpowiedniego stanowiska i gleby.

W dobrych warunkach rośliny nie stwarzają problemów. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie (ale tylko przy suchej pogodzie) i nawożenie. Trawę warto karmić nawozami ze zwiększoną ilością potasu – poprawia to krzewienie.

Stworzenie projektu ogrodu za wykorzystaniem ozdobnych traw jest niezwykle proste. Trawy to rośliny uniwersalne i długowieczne – nie mają specjalnych wymagań, można je sadzić w większości ogrodów, a w tym samym miejscu mogą być nawet kilkadziesiąt lat. Przy tym mają niewielkie wymagania, rzadko chorują i nie są atakowane przez szkodniki.

Większość gatunków traw ozdobnych do ogrodu toleruje różne typy gleby i szeroki zakres pH. Tylko niektóre rodzaje traw mają specyficzne wymagania. Z reguły rośliny preferują glebę przepuszczalną, umiarkowanie suchą. Wtedy są mniej podatne na zamarzanie. Wszystkie gatunki traw, które zamierają na zimę warto przycinać wczesną wiosną. Dzięki temu będą intensywnie wzrastać, a do tego zachowają zdrowie i piękno.

Trawy tnie się przy użyciu nożyc lub sekatora nisko nad ziemią, aby w całości usunąć uschnięte źdźbła. Na słońcu można sadzić większość traw ozdobnych i turzyc, choć odmiany o pstrych i żółtych liściach preferują światło rozproszone. W cieniu można uprawiać: rajgras wyniosły, kłosownicę leśną i pierzastą, kłosówkę miękką i wełnistą, kostrzewę okazałą, prosownicę rozpierzchłą, śmiałek pogięty, wiechlinę gajową.

Trawy najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, ale nie suchych. Wyjątkiem są tu gatunki liściaste. Rozproszone słońce będzie dla nich działać. Nieco odosobnione stanowisko jest idealne dla roślin, które z łatwością przetrwają zimę. Silne krzewienie i zdrowy rozwój trawy odżywi podłoże kompostem. Warto też zadbać o drenaż i nawożenie potasem.

Właścicielom glebogryzarki wszelkie prace w ogrodzie znacznie ułatwią różnego rodzaju akcesoria do glebogryzarki, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie podłoża. Trawy nie lubią ubitej gleby, więc jeśli w naszym ogrodzie jest dużo gliny, warto ją spulchnić piaskiem.

Podsumowując, nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi to trend, który doskonale przyjął się w polskich domach. Różne gatunki traw można spotkać nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach czy w wysokich donicach przed sklepami lub barami. Trawy to dobry wybór, ponieważ są to rośliny efektowne i niewymagające.

lawenda w ogrodzie nowoczesnym

na zdjęciu widzimy sadzenie lawendy

Lawenda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin kwitnących na świecie. Trawy występują w mnogości odmian, barw, wysokości oraz pokroju. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, a jej niebieskofioletowe lub purpurowe kwiaty roztaczają intensywny, zmysłowy zapach, którego nie da się z niczym pomylić.

Lawenda najlepiej rośnie na przepuszczalnej glebie, nie przepada za wilgocią. Jednak świeżo posadzone rośliny należy dobrze podlewać, zwłaszcza jeśli pogoda jest sucha i przez dłuższy czas bezdeszczowa. Jeśli rośliny są sadzone w doniczkach, należy uważać, aby nie przelać lawendy. Dobry drenaż na dnie doniczki powinien to ułatwić. Lawenda praktycznie nie wymaga nawożenia. Dobrze rośnie na ubogiej glebie. Nawożąc lawendę nawozami azotowymi sprawimy, że wyrośnie jej zielona część. Jeśli mamy własny kompost, dobrze jest jesienią posypać nim rośliny. Rozkładający się kompost dostarczy lawendy niezbędnych składników odżywczych i poprawi strukturę gleby. Aby lawenda pięknie kwitła i mocno pachniała, musimy znaleźć dla niej miejsce nasłonecznione, najlepiej bez cienia.

Ten krzew uwielbia słońce i ciepło. Będzie zadowolony z biednej ziemi. Rośnie na nim znacznie lepiej niż na żyznej glebie. Lawendę najlepiej przygotować w nowoczesnym ogrodzie, który jest przepuszczalny, ale nie torfowy. Dzięki temu nadmiar wody nigdy się nie pojawi, a to zapobiega zamarzaniu lub obumieraniu korzeni.

Wiosną na stoiskach ogrodniczych i targach kwiatowych sadzonki lawendy należą do najczęściej spotykanych kwiatów, kusząc obietnicą odurzającego zapachu. Niektórzy obawiają się jednak, że ta kojarzona z ciepłymi regionami Francji roślina będzie wymagająca w uprawie i nie przyjmie się w przydomowym ogrodzie.

Nic bardziej mylnego – lawenda nie jest bardzo wymagającym kwiatem i do szczęścia potrzebuje przede wszystkim światła słonecznego, którego w Polsce latem zwykle jest pod dostatkiem. Jeśli sadzonka lawendy jest nasza, czas zastanowić się, gdzie ją posadzić. Najlepsze stanowisko jest bardzo nasłonecznione i osłonięte od wiatru – np. przy ścianie domu. Przycinanie jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych związanych z lawendą ponieważ wspomaga ono bujny wzrost rośliny. Lawenda najładniej się prezentuje, gdy przycięta jest na kształt kuli. Tak uformowana roślina ma zapewniony dostęp powietrza do wnętrza oraz odpowiednio doświetlone pędy. Jeśli nasze rośliny posadziliśmy w poprzednim roku, takie krzewinki przycinamy o 1/3 długości pędów.

Starsze okazy skracamy wiosną zazwyczaj o1/2 ubiegłorocznych przyrostów. Jeśli lawenda już zakwitnie możemy systematycznie ścinać kwiaty. Pierwsze cięcie w sezonie należy wykonać wiosną przed kwitnieniem lawendy, czyli na przełomie kwietnia i maja. Jeśli lawenda dobrze rośnie w naszym ogrodzie, warto pokusić się o nadanie jej krzaczkom ładnego, okrągłego kształtu dzięki regularnemu przycinaniu.

Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, dość żyzna, obojętna lub lekko zasadowa, z dużą ilością wapnia. Podłoże nie może być podmokłe – lawenda nie lubi wilgoci. W przypadku sadzenia rośliny na glebie słabo przepuszczalnej, na dnie wykopanego dołka należy ułożyć warstwę drenażową. Pierwszy rok od posadzenia lawendy w ogrodzie, musimy pamiętać o regularnym porannym podlewaniu jej raz w tygodniu, a w upalne lato częściej, jednak nie podlewamy jej, gdy ma jeszcze wilgotno. W kolejnych latach krzewinka, potrafi wytrzymywać dłuższe okresy bez wody.

Wystarczy ona, by móc przebywać w ogrodzie, do późnych godzin nocnych bez uciążliwych fruwających krwiopijców. Dodatkowe odstraszacze chemiczne, typu spraye, sprężynki, druciki, pochodnie płonące, nie będą nam już potrzebne. Przez silne olejki eteryczne, których nie znoszą komary i mole, lawenda w ogrodzie nowoczesnym znajduje priorytetowe miejsce.

Ze względu na swoje pochodzenie lawenda jest zdecydowanie rośliną ciepłolubną i niskie temperatury nie są dla niej najlepszymi warunkami. O ile lawenda wąskolistna jest mimo to w stanie znieść duże mrozy, o tyle lawenda pośrednia jest rośliną delikatną. Bez względu na gatunek, warto przygotować lawendę na chłodne miesiące.

Podsumowując, warto mieć tę krzewinkę w każdym ogródku. Jeżeli mamy taras lub balkon, sprawmy lawendzie duże donice i również cieszmy się jej świeżym aromatem. Jeśli dysponujemy wyłącznie parapetem okiennym, trzymajmy ją w doniczce w najbardziej słonecznym oknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *